Haberler

İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden önemli bir işbirliği.

Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında gösterilen Kanada Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi ile İstinye Üniversitesi (İSÜ) Tıp Fakültesi eğitsel bir işbirliğine imza attı. Kanada Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi Patobiyoloji ve tıp laboratuarları departmanının sorumluluğunu yürüten Doç. Dr. Özgür Mete, İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak ilk dersini verdi. İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu dünyanın en sayfın 10 üniversitesi içisinde yer alan Toronto Üniversitesi’yle İSÜ olarak işbirliğinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Oktar Asoğlu "İSÜ ve Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında eğitsel anlamda yapılan işbirliği çerçevesinde öğrenciler karşılıklı ülkelerde eğitim alabilecek, araştırmalara katılabilecek."

Öğrenciler karşılıklı eğitim alacak

İki üniversitesinin karşılıklı eğitim işbirliğinin önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Özgür Mete “Türk tıp dünyasına, hekim ve patologlarına hizmet edebilmenin, her iki üniversitenin ortak eğitsel işbirliği yolunu açabildiğimiz için çok gururlu ve mutluyum” diye konuştu. İstinye Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu “Sayın Doç. Dr. Özgür Mete’nin yaptığı çalışmalarla dünyada önemli işlere imza atması ve başarılar kazanması, öğrencilerimize iyi bir rol model olabilmesi açısından önem taşıyor.

Özgür Mete kimdir?

Doç. Dr. Özgür Mete, uluslar arası tıp camiasında özellikle endokrin (hormon salgılayan bezler, tiroid pankreas gibi) patolojisi alalında yaptığı bilimsel katkılarla tanınan Türkiye’nin yurt dışındaki duayenlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Endokrin tümörlerinin saptanmasında ve tanısındaki biyomarkerlerın bulunmasıyla ilgili yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı’nın 10-12 yılda bir yenilediği kılavuzlarında bu yıl endokrin cerrahisi kılavuzunu yazmak için davet edilen en yetkin ve kısıtlı sayıdaki isimlerinden biri olan Doç. Dr. Özgür Mete, endokrin kanserleri kılavuzunun 6 bölümünü bizzat hazırlamış, diğer bölümlerine de katkılar sağlamıştır.

Topkapı Kampüsü
Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul

Çekmeköy Kampüsü
Soğukpınar Mah., Barbaros Bulvarı, No.76 Çekmeköy/İstanbul