İstinye Üniversitesi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlaması ve 2022 Yayın Teşvik Ödül Töreni Gerçekleşti

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması ve 2022 Yayın Teşvik Ödül Töreni, İstinye Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Erkan İbiş, Boğaziçi Üniversitesi Önceki Rektörü sayın Prof. Dr. Ayşe Soysal ile İstinye Üniversitesi Akademisyenleri ve Öğrencilerinin katılımlarıyla 8 Mart 2023 tarihinde İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüs Kongre Merkezinde gerçekleşti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması ve 2022 Yayın Teşvik Ödül Töreni, yakın zamanda Türkiye’nin birçok ilini etkileyen Büyük Deprem Felaketi’nde kaybedilen öğrenci ve vatandaşların anıldığı saygı duruşu ile başladı. Ardından Öğretim Görevlisi sayın Ömer Yusuf Topçu’nun yönetimindeki İSÜ Koro Dinletisi ile tören açılışına geçildi. Törenin açılış konuşmasını yapan İstinye Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Erkan İbiş, “Özel günler, özel anlamlar kazanırken, geride, o uğurda kaybedilmiş canlar, anılar olabiliyor,” ifadelerini kullanarak, 8 Mart gününde dünya genelinde kadınların sosyal haklarını kazanmak için verdikleri mücadelenin hatırlanmasının önemini vurguladı.

Sayın Rektör, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Kadınlarımız erkeklerden daha aydın, daha bilgili, daha kültürlü olmaya mecburdurlar; çünkü uygarlıklar kadınların eseridir’ diyor,’” ifadelerini kullanarak, uygarlaşmada kadınlara düşen öncülük görevine de dikkat çekti.

Prof. Dr. Erkan İbiş, “8 Mart, fırsat eşitsizliğine, ayrımcılığa karşı duruşu simgeleyen ve sosyal adalet arayışı uğrunda mücadeleyi ve hattâ savaşmayı ifade eden bir gün... Üniversitemiz, Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet’in kazanımları ile özdeşleşmiş bir üniversite olmak niteliğiyle, kadın çalışmalarına, fırsat ve toplumsal cinsiyet eşitliği fikirlerine sadık kalan ve kalacak bir kurumdur.” diyerek İstinye Üniversitesi’nin ‘kadın’ konusundaki kurumsal tavrına dair açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Erkan İbiş’in ardından, Boğaziçi Üniversitesi Önceki Rektörü sayın Prof. Dr. Ayşe Soysal, ”Türkiye Örneği Üzerine Bir Sohbet” konulu, ‘Kadın Hakları’ özelinde gerek dünyada ve gerekse Türkiye’deki gelişme ve mücadelelerin yansımalarıyla ilgili farklı örneklerin sergilendiği, kadınların toplumsal hayatın içindeki rollerinin geniş yelpazede yorumlanarak ele alındığı konuşmasını yaptı.

Tören, 2022 yılındaki araştırma ve çalışmalarıyla alanlarında faaliyet ve başarı gösteren İstinye Üniversitesi akademik personeline Yayın Teşvik Ödüllerinin takdimiyle son buldu.