İstinye Üniversitesi

Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

slider

 

Uzaktan eğitim, eğitim kaynağının ve öğrenicinin zaman ve mesafe nedeniyle birbirinden uzak olduğu bir durumda öğrenmeye erişim sağlamanın yanı sıra bir eğitim sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Kısacası, uzaktan öğrenmenin, sınıf dışındaki bir öğrencinin eğitim gereksinimlerini karşılamak için eşit kalitede eğitim sunmak için ideal bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Bu eğitim yöntemi, dünya çapında çok sayıda üniversite ve enstitü tarafından benimsenmektedir. Yeni teknolojiler, uzaktan öğrenmeyi kurumlar ve öğrenciler için giderek daha popüler bir seçenek haline getirmiştir.

Uzaktan eğitim, bilişim teknolojisine dayanan bir eğitim alanıdır ve sınıf odalarında fiziksel olarak bulunmayan öğrencilere öğrenmeyi planlayan öğretim sistemleridir. Derslere kişisel olarak katılmak yerine, öğretmenler ve öğrenciler uygun zamanlarında iletişim kurar ve uygun bir teknoloji ile basılı veya elektronik materyalleri seçer ve değiştirirler.

Çevrimiçi eğitim, elle tutulur ve interaktif bir öğrenme deneyimi olarak kabul edilebilir. Sanal sınıflar, video konferanslar, video dersleri ve diğer uyarıcı öğrenme olasılıkları olan karşılıklı bir multimedya deneyimine sahip olmak için interneti kullanır.

Öğretim ve öğrenim eşzamanlı olarak gerçekleştiğinde, bu durum “aynı zamanda” anlamına gelen “senkron” olarak adlandırılır. Öte yandan, öğretmen ve öğrenci, zamanının uygunluğuna göre katıldığı zaman, durumun "aynı zamanda olmayan" anlamına gelen "asenkron" bir durum olarak adlandırılır.

"Hibrit Öğretim" terimi genellikle uzaktan eğitim programlarında kullanılmaktadır. Aslında bu terim, hem "senkronize" hem de "asenkronize" kavramının karışımıdır, yani uzaktan öğrenmeyi ve yüz yüze görüşmeyi de içerir. Bu durum, öğretmenin e-posta, anlık mesajlar, telefon veya görüntülü arama gibi farklı yollarla aynı anda mevcut olduğu yerlerde öğretmenine belirli saatler sunacak şekilde düzenlenmiştir.

2017-2018 Güz Döneminden itibaren Lisans ve Önlisans düzeyinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Türk Dili I-II ve Genel İngilizce I-II dersleri verilmektedir. 

Uzaktan eğitim metoduyla verilen derslerin sınavları, okulumuzda gözetmen denetiminde dersliklerde gerçekleştirilmektedir. İlgili sınavlara belirtilen tarih, saat ve salonlarda girilmesi zorunludur. Vize(ara sınavlar) dersler başladıktan 7 hafta sonrasında final(yarıyıl sonu sınavlar) ise dersler bittikten sonra uygulanmaktadır. 

2019-2020-Bahar döneminde verilen derslerin etki oranları aşağıdaki şekildedir.

 

Uzaktan eğitim yoluyla verilen ATA101- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 dersi videolarına aşağıdaki kılavuzda anlatıldığı şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Ders Kılavuzu için Tıklayınız.

Uzaktan eğitim yoluyla verilen TRK101- Türk Dili 1 dersi videolarına aşağıdaki kılavuzda anlatıldığı şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Ders Kılavuzu için Tıklayınız.

 

Ders Kitabı için Tıklayınız.

1. Hafta
İzle
2. Hafta
İzle
3. Hafta
İzle
4. Hafta
İzle
5. Hafta
İzle
6. Hafta
İzle
7. Hafta
İzle
8. Hafta
İzle
9. Hafta
İzle
10. Hafta
İzle
11. Hafta
İzle
12. Hafta
İzle
 

For textbook please click

Week 1
Watch
Week 2
Watch
Week 3
Watch
Week 4
Watch
Week 5
Watch
Week 6
Watch
Week 7
Watch
Week 8
Watch
Week 9
Watch
Week 10
Watch
Week 11
Watch
Week 12
Watch
 
1. Week
Watch
2. Week
Watch
3. Week
Watch
4. Week
Watch
5. Week
Watch
6. Week
Watch
7. Week
Watch
8. Week
Watch
9. Week
Watch
10. Week
Watch
11. Week
Watch
12. Week
Watch
13. Week
Watch