İstinye Üniversitesi

Özel Öğrenciler “En Özel Şenlik" İçin İSÜ’de Buluştu

İstinye Üniversitesi olarak 15 Mayıs Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla, ‘Sarıyer Özel Eğitim Şenliği’ne ev sahipliği yaptık. Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerinin katkılarıyla hazırlanan şenlikte, özel eğitim öğrencileri ebrudan dramaya, origamiden kukla yapımına kadar farklı atölyelere katıldı, dans ve koro gösterileriyle eğlendi, birbirinden ilginç deneyler gerçekleştirdi. 

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Dünya Engelliler Haftası için harekete geçen İstinye Üniversitesi (İSÜ) bugün düzenlenen ‘Sarıyer Özel Eğitim Şenliği’ne ev sahipliği yaptı. Vadi Ana Yerleşkesinde özel eğitim öğrencilerinin sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen şenliğe, özel eğitim sınıf ve okullarında öğrenim gören öğrencilerle velileri ve öğretmenleri katıldı. 

Sabah saatlerinde başlayan etkinlikte, öğrenciler kendileri için hazırlanan birbirinden güzel aktivitelerle öğrenirken, eğlendi. 

İstinye Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerinin de destek verdiği şenlikte özel eğitim öğrencilerinin ve öğretmenlerinin hazırladığı koro, ritim, şarkı ve dans gösterileri sergilendi. Ayrıca öğrenciler seramik, ebru, drama, origami, kukla yapımı, balon şekillendirme, gastronomi gibi atölyeler ile parkur oyunları ve yarışmalarda doyasıya eğlendi.

“TOPLUMUN TÜM PAYDAŞLARIYLA İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

 Sarıyer Kaymakamı Ömer Kalaylı, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcanlar, Şube Müdürleri Caner Budak, Kerem Akkaya, Emrah Soylu ile Sarıyer Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mustafa Toprak'ın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İbiş ise şunları söyledi:

“İstinye Üniversitesi olarak hem bilimin, eğitimin, araştırmanın hem de kültürün, sanatın üniversiteyiz. İSÜ olarak toplumun tüm paydaşlarıyla iş birliği içerisindeyiz. Sadece gençlerimize değil, yaşlılarımıza çocuklarımıza, kadınlarımıza, engellilerimize, engelli-engelsiz tüm bireylere açık bir üniversiteyiz. Bu haliyle de hizmet etmekten gurur duyan, bu yolda da hızla ilerleyen, yükselen bir üniversitedir. Bu başlıklar altında bugün çok güzel sosyal sorumluluk, toplumsal katkı, iş birliği çerçevesinde bir araya geldik. Burada üniversite öğrencilerimizle Sarıyer RAM himayelerindeki, takibindeki engelli öğrencilerimiz ve onların çok değerli aileleriyle beraberiz. Ben konunun ne olduğunu biraz daha farklı bilen bir insanım. Engelli down sendromlu kardeşimle uzun yıllar yaşadığım için bu bağlamda engelliliğin ne demek olduğunu, onların ne kadar değerli olduğunu bilen ve bu duyguları içselleştirmiş bir insanım. Bugün güzel bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Çocuklar burada üniversitemiz öğrencileriyle atölyelere, etkinliklere katılıyorlar. Emeği geçen herkese ve buradaki değerli ailelere çok teşekkür ediyorum.”

Sarıyer Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin koordine ettiği organizasyona Özel Sarıyer Açı Okulları ve Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim Uygulama Okulu, Şükran Ülgezen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi katkıda bulundu.